Něco o nás

Kapucín – nakladatelství Společnosti přátel města Duchcova

Nakladatelství vzniklo v roce 1994 a název Kapucín dostalo podle uhlí, které se nepoužívá ke spalování. Jeho výskyt je v ČR i v Evropě ojedinělý a těží se právě u Duchcova.

„Kapucín“ je lidové pojmenování uhlí (odborně oxyhumolit). Má charakteristickou hnědou barvu a při dotyku ulpívá na pokožce. Vzniká tlením zbytků rostlin a živočichů těsně pod povrchem nad uhelnou slojí, kde kontaktem se vzduchem došlo k fyzikální vazbě atomů kyslíku s uhelnými makromolekulami. Po velmi jemném rozemletí se získá ekologicky čisté přírodní barvivo. Dokáže vázat živiny v půdě a vyrábí se z něho i pomocný přípravek na výživu rostlin. Jako sorbent se může používat i při ekologických haváriích. Jak trefná podobenství s námi v pánevní oblasti. A s uměním!

Do vínku nakladatelství lze symbolicky zahrnout i Kapucínské semínko (rostlina brslen), Kapucína – mnicha kapucínského řádu z větve žebravých mnichů františkánů podle Františka z Assissi, Kapucínka – kaštanově hnědého brouka, druh nosorožíka, vyskytuje se v dubu a je nejen neškodným, ale „skvělou ozdobou naší přírody, proto jej šetříme“ (Kapesní atlas brouků), plemeno holubů Kapucín s černým lesklým peřím, Kapucínku – druh sovy (nejmenšího sýčka) a Kapucín – černou kávu s trochou mléka.